Харчова алергія у собак: як визначити, лікувати та уникнути?
Алергія — специфічна помилкова реакція імунної системи на речовини, які зазвичай вважаються нешкідливими (алергени). Коли організм стикається з алергеном, його імунна система сприймає його як загрозу та починає виробляти антитіла, що спричиняють запалення.
Хвостики теж страждають від алергічних реакцій. Найчастіше зустрічаються такі види алергій:
- Атопічний дерматит. Виникає внаслідок алергічної реакції на зовнішні алергени, як-от пилок рослин, пил, кліщі домашнього пилу, шерсть інших тварин тощо.
- Харчова алергія. Виникає на певні харчові продукти. Найчастіше — на білки, що містяться в м’ясі, молочних продуктах, яйцях, пшениці, кукурудзі та сої.
- Контактний дерматит. Виникає у разі прямого контакту шкіри собаки з алергеном — миючими та косметичними засобами, травою чи рослинами.
- Алергія на бліх. Реакція на токсичний білок в слині бліх, що потрапляє до організму собаки під час укусу. Найчастіше виникає в теплі пори року, а симптоми можуть зберігатися навіть коли бліх вже позбулися.
Прояви алергії можуть збігатися з симптомами інших захворювань. Зверніться до ветеринара, який проведе комплексне обстеження, поставить точний діагноз та призначить лікування. Самолікування може погіршити стан пухнастого друга.
Як часто зустрічається харчова алергія у собак?
- Що таке алергія? Види алергічних реакцій
- Наскільки часто зустрічається харчова алергія у собак?
- Симптоми харчової алергії у собак
- Причини харчової алергії у собак
- Харчова алергія чи харчова непереносимість?
- Діагностика та лікування алергії у собаки
6.1 Елімінаційна дієта
6.2 Лікування собаки
6.3. «Історія Капучо: боротьба з алергією та пошук ідеального харчування»
6.4. Гіпоалергенні продукти Practik
7. Як вибрати корм для собаки з харчовою алергією?
Простими словами —
перевірка корму на алергенність.На
8-12 тижнів вашому улюбленцю підбирається нове харчування. Це може бути комерційний або домашній раціон на основі одного джерела протеїну, який ваш песик ще ніколи не куштував, тобто він має бути новий для його імунної системи. Джерело вуглеводів також бажано обрати нове. А далі — уважно спостерігати за реакцією собаки.
Раціони лінійки Practik Simple зі свіжим м’ясом чудово підійдуть для дієти-виключення, адже майже всі вони монобілкові — лосось, індичка або яловичина. А також усі вони не містять штучних барвників, ароматизаторів, консервантів, а також глютену, пшениці та сої.
Найбільш надійний спосіб діагностики — алергічна провокаційна проба, яка дає змогу точно визначити продукт, що провокує алергічну реакцію. Пробу проводять тоді, коли подіяла елімінаційна дієта, тобто алергічні симптоми зникли. У раціон песика повертається стара їжа та на основі реакції підтверджується харчова алергія на певний продукт, що входить до його складу.
Згідно зі статистикою звернень до ветеринарів, приблизно 10% собак страждають на алергію, 40% з них пов’язані саме з харчуванням.
Крім алергії песики можуть страждати від специфічної харчової непереносимості або мати чутливу травну систему. У чому їхня принципова відмінність?
У випадку харчової алергії вся імунна система собаки стає в оборонну позицію, адже ідентифікує інгредієнт як шкідливий. На наявність харчової алергії можуть вказувати такі симптоми:
- шкірні: свербіж, почервоніння, висип, набряки, випадання шерсті;
- шлунково-кишкові: діарея, блювання, надмірне газоутворення;
- вушні інфекції: часті інфекції або запалення вух;
- зміни в поведінці: дратівливість або неспокій.
Коли це харчова непереносимість — страждає лише травна система. З’являється нудота, блювота, здуття живота та діарея.
Харчова непереносимість трапляється частіше,
ніж харчова алергія та безпосередньо залежить від кількості алергену, що потрапив до організму.
Виникає не раптово, а поступово — від кількох місяців до кількох років. Її поява не залежить від віку улюбленця чи зміни корму.
Основна причина — реакція організму собаки на важкий білок (вага якого понад 10 кілодальтон (кДа). Білок — молекули, які складаються з ланцюгів амінокислот. Якщо білок важкий, він накопичується в організмі улюбленця досить швидко та спричиняє алергічну реакцію.
Харчові алергени
Елімінаційна дієта
Харчова алергія чи харчова непереносимість?
Причини харчової алергії у собак
Найпоширеніші харчові алергени:
- яловичина, курка, свинина;
- молоко та молочні продукти;
- глютен (злаки);
- риба;
- соя;
- крохмаль;
- яєчний жовток;
- бобові;
- морква, картопля;
- шоколад, солодощі;
- дріжджі;
- синтетичні алергени.
Дешевий корм або ласощі низької якості містять ароматизатори, барвники та інші домішки, що можуть спровокувати харчову алергію у вашого улюбленця. Також слід обережно застосовувати мінерально-вітамінні комплекси та погоджувати їхнє вживання з ветеринарним лікарем.
Друга причина —
генетична схильність, тобто спадковість вашого улюбленця. Тому вкрай важливо тримати зв’язок із розплідником та завчасно дізнатися про наявність у батьків песика харчової або будь-якого іншого виду алергічних реакцій.
Симптоми харчової алергії у собак
Симптоми, які підкажуть, що у вашого песика алергія:
- почервоніння очей, спини, черева;
- набряклість носа та виділення;
- запалення вух;
- свербіж та червоні висипи на шкірі;
- лущення шкіри;
- посилене виділення сірки;
- лупа;
- слинотеча;
- блювота, спрага.
Боротися з алергічними реакціями треба залежно від типу алергії, а не за симптоматикою.
Діагностика та лікування алергії у собаки
Основний маркер, що голосно кричить про наявність алергії у собаки — різке погіршення стану шкіри. Собака відчуває дискомфорт та починає активно дряпати шкіру, що завдає ще більших травм.
Необхідно звернутися до ветеринарного лікаря-дерматолога та/або гастроентеролога, щоб виключити всі інші можливі причини. Діагностика така зазвичай потребуватиме не одного візиту до лікаря. Якщо у вашого собаки свербіж, то лікарю-дерматологу варто виконати зішкріб, скотч-тест, дослідження вушної сірки, цитологічне дослідження, посів на гриби, та ін., перш ніж перейти до діагностики харчової алергії.
Гастроентеролог теж призначить необхідні аналізи, а не просто помацає животик.
Тому, якщо лікар, до якого ви звернулися, замість цих дій одразу ж каже вам, що це реакція на корм або на курку, і вам потрібно просто змінити корм – то знайте, що вам кажуть те, що ви хочете почути.
Після виключення всіх діагнозів типу паразитів, бактеріальних інфекцій, грибків тощо, лікар запропонує вам дієту-виключення або елімінаційну дієту.
Лікування собаки
Кожен собака, як і людина, унікальний, тому кращий варіант розв’язання проблеми —
консультація у вузькопрофільного спеціаліста для підбору відповідного лікування.Якщо симптоми виражені та завдають улюбленцю значного дискомфорту, необхідне медикаментозне лікування:
- антигістамінні та загоювальні засоби — для лікування шкіри;
- вушні краплі — для лікування отиту.
Проблема із ШКТ минає, як тільки буде змінено раціон улюбленця, тому не потребує окремого лікування.
Ваш собака постійно чухається, його шкіра лущиться, а очі почервоніли та сльозяться? Це може бути харчова алергія. Навіть
найкращий високоякісний корм, прості продукти чи улюблені ласощі можуть стати її причиною.
Як розпізнати харчову алергію в собаки? Які продукти найчастіше її провокують? Як допомогти своєму улюбленцю позбутися неприємних симптомів і скласти збалансований раціон?
Розбираємося в цій статті разом з експертами GawKit.
Що таке алергія? Види алергічних реакцій