Пн-пт: 8-20; Сб-Нд: 9-18
 

Як годувати котів та кішок: створюємо збалансований раціон

Вступ

Чим не можна годувати собак - Practik Блог
Овва! Тепер у вас вдома є пухнастий член родини, якого хочеться обіймати кожну вільну хвилинку. Звісно, ви прагнете забезпечити йому довге та здорове життя. Правильний збалансований раціон безпосередньо впливає на самопочуття та активність улюбленця. Тож, якщо ви хочете дізнатися все про те, що їдять коти, як правильно годувати кота та які продукти під суворою забороною — ця стаття для вас.

Дізнайтеся про основні принципи збалансованого харчування, різні типи кормів та корисні поради, що допоможуть створити ідеальний раціон для вашого котика разом з експертами Practik.
Зміст:
  1. Вступ
  2. Основи здорового раціону котів
  3. Вибір між сухим, вологим і змішаним раціоном
  4. Режим годування: скільки разів на день годувати кота?
  5. Скільки корму давати коту?
  6. Чим годувати кота залежно від особливостей (вік, стерилізація тощо)
  7. Чим не можна годувати котів?
  8. Як вибрати корм для кота чи кішки?
  9. Як змінювати раціон?
  10. Ласощі для котів
  11. Висновки
Харчування котів має забезпечувати їхній організм білками, жирами, вуглеводами, вітамінами, мінералами, незамінними амінокислотами та водою.

Коти є облігатними хижаками, тобто їхній раціон має складатися переважно з м’яса.
Їхня травна система не пристосована до рослинної дієти, тому веганство та вегетаріанство котам не підходить. Хоча, коти можуть споживати рослинні продукти та синтетичні поживні речовини як частину свого раціону.

Основи здорового раціону котів

Режим годування: скільки разів на день годувати кота?

Сухий корм — це збалансований поживний склад інгредієнтів у кожній гранулі. Може містити: м'ясо, м'ясні субпродукти, зернові як джерело клітковини, рибне борошно, вітамінно-мінеральні добавки.

Вологий корм представлено у банках, паучах або лотках. Консистенція може варіюватися від шматочків у соусі або желе до паштетів та мусів. До звичних інгредієнтів додаються желюючі агенти для створення потрібної консистенції.

Сухий корм можна використовувати як ласощі для навчання або його можна помістити в іграшки-пазли чи інтерактивні іграшки для розумової стимуляції. А паштетом можна намастити спеціальні килимки для злизування, які сприяють повільнішому вживанню їжі.

Вибір між сухим, вологим і змішаним раціоном

В основному, дрібних гризунів, як-от миші, а також кроликів, птахів, комах, жаб і рептилій. Тільки з тваринних білків організм котів може отримати 11 незамінних амінокислот: аргінін, гістидин, ізолейцин, лейцин, лізин, метіонін, фенілаланін, таурин, треонін, триптофан, валін.

Будьте обачними!
Занадто багато білка, особливо низькоякісного, може погіршити симптоми хвороб нирок у котів. Білки також є основною причиною харчової алергії у котів.

Вода складає більшу частину в організмі котів і необхідна для здорового метаболізму. Зазвичай коти зневоднюються більше (8%), ніж собаки (4%), перш ніж шукати воду.
А домашні коти еволюціонували так, що переважно отримують воду з їжі, а не поїлки, тому це теж треба взяти до уваги.

Як правильно кормити кота?

  • Їжа має бути завжди свіжою, а миски — чистими.
  • Місце для миски з їжею має бути в чистому спокійному місці, подалі від лотка та інших улюбленців.
  • Іноді коти можуть відмовлятися їсти, якщо їхня миска з їжею стоїть поруч з мискою з водою, а також після стресу, переїзду або якщо миску перенесли в іншу кімнату.
  • Впродовж життя потреби котів змінюються, тож переконайтеся, що їхній раціон відповідає віку улюбленця.
  • Деякі коти мають особливі потреби через стан здоров’я, тому потребують спеціального корму.
  • Сухий чи вологий корм має бути повноцінним та забезпечувати хвостиків всіма необхідними поживними речовинами.
Залежить від ваги, стану здоров’я улюбленця та вашого бюджету. Будь-який корм має бути поживним, збалансованим і містити на першому місці інгредієнти тваринного походження (м'ясо, риба, птиця). Добре, якщо в складі є пребіотики та пробіотики для здорової мікрофлори кишківника.

Краще уникати кормів з великою кількістю зернових, штучних барвників, ароматизаторів та консервантів.

Ось кілька великих відмінностей між вологим кормом для котів і сухим кормом для котів.

Чим кормити кота: сухим кормом, вологим або ж змішати?

Як годувати кота змішаною дієтою?

Змішане годування може бути особливо корисним для котів, які потребують більшого споживання води, але п’ють її замало.

Не змішуйте вологий та сухий корм в мисці! Розділіть різні типи їжі на окремі прийоми їжі. Наприклад, годуйте сухим кормом вранці, а вологим ввечері.

Незалежно від типу харчування важливо дотримуватися збалансованого повноцінного раціону, щоб ваш улюбленець отримував необхідні вітаміни, мінерали та інші поживні речовини.
Рекомендації однакові.
  • Молодим, зростаючим кошенятам потрібно приблизно вдвічі більше калорій, ніж дорослим котам.
  • Чим більше важить кіт, тим більше енергії йому потрібно щодня для нормального функціонування організму та підтримки м’язової тканини.
  • Більш активні коти зазвичай потребують більше їжі для підтримки своєї активності, ніж коти, які є менш активними.
  • Вагітним кішкам або кішкам, які годують кошенят, потрібно приблизно на 25–50% більше калорій на день, а отже, більше корму, ніж іншим дорослим кішкам.

Дотримуйтеся рекомендацій з пакування та слідкуйте за станом кота. Якщо ви помітили, що він їсть погано, худне або навпаки різко набирає вагу — проконсультуйтеся з ветеринарним лікарем, щоб скорегувати раціон улюбленця.
Кошенята від природи цікаві, і їхні харчові переваги, як правило, повторюють переваги матері. У віці 5–6 тижнів можна познайомити малечу як з вологим, так і з сухим кормом. Вибирайте ті, що спеціально призначені для кошенят.

А у віці 7–8 тижнів кошенята зазвичай готові до повністю твердої їжі. Протягом наступних кількох тижнів поступово збільшуйте кількість твердої їжі та скорочуйте час годування молоком кішки або сумішшю.

Корм для кошенят має містити відповідний рівень білка та жиру для росту та розвитку, а також Омега-3 жирні кислоти для розвитку мозку та очей і вітаміни Е та С для імунної системи.
Корм для кошенят «Здоровий старт» Practik Simple на основі свіжої індички та лосося це повнораціонний корм, що враховує всі особливості кошенят.

Містить 68% м’ясних інгредієнтів, з них 20% свіжого м’яса. Забезпечує кошенят високоякісним тваринним білком для активного росту і розвитку.
Раціон також задовольняє підвищені потреби кішок в період вагітності та лактації у додатковому протеїні та поживних речовинах.

Скільки вологого корму давати коту? А сухого?

Кошенята

Що їсть кіт у дикій природі?

Літні коти

Чим годувати стерилізовану кішку?

З віком ефективність травлення котів знижується, а потреба у білках та жирах зростає. Жири містять більше калорій на грам, ніж білки або вуглеводи, тому коту стає важче отримувати калорії (енергію) з їжі.

Раціон літніх котів має містити:
  • Більше засвоюваного протеїну та жиру.
  • Високий рівень антиоксидантів, як-от вітаміни Е, С, А, каротиноїди та селен.
  • Низький рівень фосфору, особливо для котів з хронічною хворобою нирок.
  • Омега-3 жирні кислоти (лосось, анчоуси або сардини) для здоров’я суглобів, хрящів та розумової активності.

Лососева олія Practik багата на жирні кислоти Омега-3 і Омега-6 та збагатить раціон літніх, дорослих котів та кошенят вагою від 2 кг.
Стерилізація значно змінює гормональний фон кішки. Після операції метаболізм кішки знизиться приблизно на 30%, тому кішки стають менш активними та схильними до набору ваги. Важливо слідкувати за вагою улюбленця та зменшити порції їжі.

Корм для стерилізованих кішок має містити:
  • менше жирів та більше білка й клітковини, ніж звичайний, щоб запобігти ожирінню.
  • оптимальний вміст фосфору та магнію, щоб не підвищити ризик сечокам'яної хвороби, до якої схильні стерилізовані кішки.

Незалежно від віку та особливостей здоров’я, свіжа чиста питна вода має бути завжди у вільному доступі.
Якщо ви годуєте кота кормом і так сталося, що тимчасово його немає — ви можете нагодувати кота продуктами, дозволеними на натуральному харчуванні та за можливості повернутися до збалансованого корму.

Продукти, якими можна тимчасово годувати кота:
  • Нежирне відварене м'ясо без кісток та шкіри: курятина, індичка, яловичина, телятина кролик. М'ясо є основним джерелом білка для котів, тому воно є найкращим варіантом тимчасової заміни корму.
  • Відварена нежирна риба без кісток: тріска або хек.
  • Варені яйця
  • Відварені до м’якості, подрібнені овочі: морква, кабачки, гарбуз.
  • Рис або гречка, зварені на воді без солі та спецій. Їх слід давати в невеликих кількостях, оскільки каші як основа раціону можуть нашкодити улюбленцю.

Чим годувати кота, якщо немає корму?

Вік

Має бути зазначено на етикетці: кошенята, дорослі коти, вагітні та годуючі кішки чи літні коти. Деякі корми розроблені для всіх етапів життя, що зручно, якщо ви маєте кількох котів різного віку.

Як-от їжа для котів та кошенят «4 протеїни» Practik Fresh. Це повноцінне щоденне харчування холістик класу на основі чотирьох видів м'яса: індичка, яловичина, кролик, лосось.

Містить 76% м’ясних інгредієнтів, з них 53% свіжого м’яса.
Найкраща альтернатива натуральному харчуванню з високим вмістом повноцінних білків, вуглеводів без глютену, овочів, фруктів, ягід, вітамінного комплексу, мінералів та мікроелементів, Омега-3, Омега-6 жирних кислот та зі збалансованим амінокислотним профілем для здорового та довгого життя улюбленця.
Інгредієнти в складі вказуються за зменшенням їхньої ваги. М'ясо, м'ясні субпродукти або морепродукти мають бути серед перших інгредієнтів, оскільки є основою раціону та джерелом незамінних амінокислот та жирних кислот.

Список інгредієнтів

Вибирайте корми відомих та перевірених виробників

Раціони Practik виготовлені на основі свіжого м’яса, що є основою харчування котів.
  • Доповнені комплексом з пребіотиків, пробіотиків та псиліума Digest Ease Blend, що покращує травлення та сприяє виведенню шерсті зі шлунково-кишкового тракту.
  • Не містять штучних барвників, ароматизаторів, консервантів. Без глютену, кукурудзи, сої, пшениці.
  • Підходять для стерилізованих кішок і кастрованих котів.

Корм для котів Practik Simple з лососем, яловичиною чи індичкою — це повнораціонний сухий корм суперпреміум класу з високим вмістом повноцінних білків та низьким рівнем вуглеводів.
Містить понад 62% м’ясних або рибних інгредієнтів, з них 20% свіжого м’яса або риби.
Протеїн з повним амінокислотним профілем забезпечує всі природні потреби організму та засвоюється на 85-95%.

Practik Daily зі свіжою телятиною або свіжою куркою — повноцінне здорове харчування преміумкласу для котів за доступною ціною.
Містить понад 56% м'ясних інгредієнтів, з них 10% свіжого м’яса.
Необхідний комплекс білків з оптимальним амінокислотним профілем, корисні жири Омега-3, Омега-6, арахідонова кислота та незамінна амінокислота таурин.

Пробні набори для котів та для кошенят — чудовий спосіб познайомити улюбленця з продукцією Practik, щоб хвостик скуштував і вибрав найсмачніше.
Багато звичних для людей продуктів можуть спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям і потенційно небезпечні для життя котів.
Не додавайте їх в раціон та зберігайте в недоступних для кота місцях.
Заборонені продукти:
  • Цибуля, часник, ріпчаста цибуля
  • Молоко та інші молочні продукти
  • Алкоголь
  • Виноград і родзинки
  • Кофеїн
  • Шоколад
  • Жирові обрізки та кістки
  • Сирі яйця
  • Сире м'ясо і риба
  • Дріжджове тісто
  • Цитрусові
  • М'якоть кокоса і кокосова вода
  • Горіхи
  • Сіль та цукор
Запитання «як часто годувати кота?» ставить собі кожен, хто вперше піклується про пухнастого друга. Вибір методу годування залежить від індивідуальних потреб кота та ваших можливостей.

  • Вільне годування передбачає, що кіт має постійний доступ до миски з кормом і сам вибирає коли та скільки їсти. Підходить тільки для сухого корму, адже вологий дуже швидко псується.

Недоліки: якщо у вас декілька котів, один з них може домінувати та заважати їсти іншим. Крім того, хвостики можуть не відчувати міри, з’їдати забагато та набирати зайву вагу.

  • Порційне годування за розкладом — більш здоровий варіант, адже дозволяє чітко відважити потрібну кількість їжі. Ви можете наповнити миску їжею та забрати її через 15-20 хвилин або відміряти зручною ваговою ложкою порцію їжі під час кожного прийому їжі, а потім залишити її, щоб кіт їв у своєму власному темпі.

Недоліки: вам доведеться годувати улюбленця кілька разів протягом дня, особливо, кошенят. Якщо ви не маєте змоги, подбайте про допомогу або спробуйте використовувати автоматичну годівницю.

Частота годування:
  • Кошенята потребують частого годування, до 4-6 разів на день. Після 4 місяців годування можна скоротити до двох прийомів їжі.
  • Дорослих котів рекомендується годувати 2 рази на день з інтервалом не більше 12 годин.
  • Літніх котів також краще годувати частіше, але меншими порціями.
  • Під час вагітності та лактації кішки потребують поживнішої їжі, більших порцій та частішого годування.
На упаковці корму зазвичай вказано інформацію скільки грам сухого корму давати коту, залежно від його ваги. Та норма їжі для кота залежить ще й від віку, рівня активності улюбленця та типу корму.

Скільки корму давати коту?

Чим годувати кота залежно від особливостей (вік, стерилізація тощо)

Чим не можна годувати котів?

Як вибрати корм для кота чи кішки?

Вибір правильного корму для кота – запорука його здоров'я та довголіття. На пакуванні має бути вказано всю необхідну інформацію. Зверніть увагу на критерії, що допоможуть вибрати правильний раціон для вашого хвостика.
Причиною зміни корму для кота може стати стан його здоров’я, дорослішання, відмова хвостика від їжі тощо.

Під час переходу з консервованого на сухий корм або якщо ви вибрали іншу лінійку чи виробника кормів, змінювати котячу їжу слід поступово, протягом одного-двох тижнів. Це дасть змогу уникнути розладу шлунково-кишкового тракту через швидку зміну дієти.
Якщо ви помічаєте зміни в самопочутті та поведінці улюбленця, розлади травлення, чи відмову від їжі, давайте меншу порцію нового корму та уповільніть перехід. Деяким котам потрібно більше часу, тому перехід може зайняти до 2 тижнів, а часом, і більше.

Якщо ознаки розладу шлунково-кишкового тракту зберігаються понад 24 години або є серйозними, зверніться по ветеринарну допомогу.

Щоб зробити перехід смачнішим, використовуйте печінковий соус PRACTIK SuperFood. Він має натуральний склад, покращує перетравлювання їжі та робить корм апетитнішим.
Також можна додавати у воду, якщо улюбленець не споживає достатньо води.

Якщо кіт здоровий і не мав проблем з апетитом, але у вас немає змоги придбати звичний корм, шукайте той, де на першому місці будуть такі ж інгредієнти, як у минулому раціоні.
Намагайтеся уникати серйозних змін, особливо у відсотках білка та жиру.

Як змінювати раціон?

Ласощі для котів

Ласощі не мають бути основою раціону кота. 10-15 % від щоденного споживання калорій цілком достатньо. Надмірна кількість ласощів може призвести до збалансованості раціону та спричинити ожиріння.

Корисне печиво для собак та котів лосось-амарант має натуральний склад без цукру, солі та хімічних домішок. Легко засвоюється та підходить для котів із чутливим травленням або алергією.

А печиво «Індичка-батат» ідеально підходить для хвостиків, схильних до набору ваги, завдяки низькому вмісту жиру.
Дикі та домашні коти є м’ясоїдними. Основу їхнього раціону має складати м’ясо, риба, м’ясні та рибні продукти. Повноцінні збалансовані корми містять все необхідне для здорового росту та розвитку котів у будь-якому віці.

Деякі коти можуть бути дуже вибагливими і їсти тільки сухий або тільки вологий корм. Ви можете годувати обома, але в різний час доби і ніколи не змішувати вологий та сухий корм в одній мисці.

Коли та скільки корму давати коту залежить від його віку, ваги, активності та типу дієти. На пакуванні зазвичай є таблиця з вказаними розмірами порцій.

Якщо улюбленець харчується повноцінним кормом, вітамінні добавки йому не потрібні. А ось ласощами почастувати можна! Тільки вибирайте якісні, з натуральним складом, які не обтяжуватимуть травлення хвостика.

Висновки