Пн-пт: 8-20; Сб-Нд: 9-18
 

Корисні продукти для собак: що можна їсти собакам?

Що можна давати собакам - експерти Gawkit та Practik
Здоров'я наших песиків напряму залежить від раціону. Збалансоване харчування надає енергію, робить організм міцнішим та значно покращує стан шкіри, шерсті, зубів і кігтів.

Деякі натуральні продукти є джерелами поживних речовин, якісь треба давати у помірній кількості, а від деяких слід відмовитися зовсім, щоб не нашкодити хвостику.

Дізнайтеся детальніше про корисні продукти для собак, які можна сміливо додавати в раціон, у статті від експертів Practik та Gawkit.

Вступ

Чому важливо знати, що можна їсти собакам?

За своєю природою собаки є всеїдними, однак це не означає, що їм можна їсти буквально все. Їхній організм адаптувався та добре перетравлює їжу рослинного та тваринного походження.

Якщо ви прагнете годувати улюбленця збалансовано та правильно, краще не змішувати готовий сухий корм з натуральними продуктами.
Ветеринари рекомендують вибрати щось одне і дотримуватися такого типу харчування. Інакше їжа важко засвоюється, а песик відчуває дискомфорт, адже для перетравлення натуральних продуктів і готових кормів потрібні різні ферменти.

Ви можете давати сухий корм вранці, а натуральну їжу ввечері (або навпаки). Але не поєднуйте два види харчів у одній тарілці.

Натуральна їжа для собак часто є привабливою завдяки природному аромату. Багатьом собакам смакують фрукти, ягоди та овочі, проте деякі з них зовсім не є корисними. Уникайте заборонених продуктів та пам’ятайте, що навіть корисна їжа у надмірній кількості може зашкодити.
Не існує чарівного абсолютно корисного продукту для кожного хвостика. Важливою є кількість цього продукту та збалансованість раціону загалом.

Всі додатки до повноцінного раціону вашого улюбленця мають вводитись в чітко окресленій кількості і з розумінням мети — чи це просто розвага, смаколик, нові враження для собаки, чи це дійсно необхідна міра для збалансування раціону улюбленця.

Вводити продукт у великій кількості без рекомендацій лікаря «для користі і здоровʼя» в будь-якому разі не варто.

Норма — це теж важливо!

Збалансований раціон для собак має складатися з білків, вуглеводів, жирів та жирних кислот, а також містити достатню кількість клітковини, вітамінів та мінералів. Воду в достатній кількості не містить жодний готовий корм, тож слідкуйте, щоб у мисці завжди була чиста свіжа питна вода.

Натуральну їжу збалансувати складніше. А питання «що можна їсти собакам з натуральних продуктів» є досить розлогим.

Корисними для собак вважаються:
  • М’ясо птиці
  • Свинина та яловичина
  • Якісні яловичі субпродукти
  • Яблука та персики
  • Банани
  • Груші
  • Огірки
  • Морква свіжа та варена
  • Гарбуз
  • Варений шпинат
  • Стручкова квасоля
  • Варені яйця

Як давати ці продукти та чим вони цінні для організму собак — розглянемо детальніше.

Головні правила вживання:
  1. Рибу треба попередньо очистити від плавників, нутрощів, великих кісток та добре проварити, щоб уникнути зараження паразитами. Річкова риба не підходить, так само як і жирні океанічні сорти. Потрібна лише нежирна морська риба, наприклад, хек, мойва, минтай.
  2. М’ясо має бути обов’язково очищеним від жиру та кісток, вареним без додавання солі, спецій та вершкового масла.
  3. Не давайте кістки від м’яса чи риби. Кістки, особливо варені, можуть розколотися, застрягти чи пошкодити шлунково-кишковий тракт улюбленця.
  4. Фрукти та овочі слід нарізати на дрібні шматочки. Обов’язково видаліть кісточку та насіння, оскільки вони містять ціанід. Переконайтеся, що кісточки викинуті в контейнери для сміття, куди собака не зможе дістатися.
  5. Заморожені скибочки можуть бути веселою закускою у спеку та полегшать стан цуценят під час прорізування зубів.
  6. Краще уникати консервів: фрукти містять забагато цукру, а консервовані овочі — солі.

Корисні продукти для собак

Продукти, які можна давати в обмеженій кількості

Ці продукти є корисними, але їх слід давати у помірних кількостях, щоб уникнути проблем з травленням.
Пам’ятайте, що раціон вашого песика має бути збалансованим і складатися або з сухого корму, або з натуральних продуктів. Ви можете пригощати хвостика фруктами чи смаколиками з сушеного м’яса під час тренувань як заохочення або давати як ласощі.
Навіть найкорисніший продукт зашкодить, якщо його вживати у великих кількостях. Стежте за нормою та самопочуттям улюбленця та ніколи не давайте заборонених продуктів!

Висновки

Корисні добавки та суперфуди

Якщо ви годуєте улюбленця повноцінним збалансованим кормом, додаткові вітамінні комплекси йому не потрібні, адже все необхідне вже міститься у кожній гранулі. Проте можна використовувати суперфуди та корисні добавки для собак та котів, які збагатять склад їжі та покращують її смак.

За умови натурального раціону, слід перш за все балансувати харчування продуктами, що багаті на певні поживні речовини, слідкувати, щоб не виникло дефіцитів та регулярно оглядати хвостика у ветеринарного лікаря. В такому разі часто виникає потреба у додаткових вітамінах та мінералах, адже виміряти точну норму на день досить складно.

Природними суперфудами можуть бути:
  • Яєчна шкаралупа — джерело кальцію, заліза.
  • Пивні дріжджі сухі — вітаміни групи В (гіркі на смак).
  • Водорості: ламінарія (сушена морська капуста), грацилярія сушена, бура водорість — джерело йоду і інших мінералів. Будьте уважні! Буквально 0.5-1 грама водорості може бути достатньо, щоб забезпечити потребу у йоді дорослого здорового собаки вагою 15 кг.
  • Кедровий горіх, спіруліна, насіння гарбуза та інші подібні продукти можуть використовуватись дієтологом для балансування того чи іншого мікроелементу в раціоні собаки.
  • Чорниця та журавлина — низькокалорійне джерело вітамінів А, С, E, К, клітковини та антиоксидантів. Знижують ймовірність захворювань, розладів і проблем, пов’язаних з віком.
Оскільки сиру журавлину собакам важко перетравлювати, краще вибрати добавки або ласощі з журавлиною.
  • Зелень кульбаби (стебла та листя рослини) — безпечна для собак та є природним джерелом вітамінів A, C, K, D і B та мінералів: кальцію, калію та пребіотиків. Часто використовується для покращення функції печінки та травлення й знижує ризик захворювань.
Норма — це інтервал кількості поживних речовин, які можна споживати без негативних змін у організмі. При цьому нестача або надлишок навпаки призводять до погіршення самопочуття та здоров’я.

Такі межі існують не для всіх нутрієнтів та відрізняються для різних видів улюбленців.

Наприклад, надлишок кальцію може спричинити проблеми зі скелетом у цуценят великих порід. Надлишок вітаміну А може призвести до серйозних отруєнь, що супроводжуються сліпотою то облізанням шкіри, спричинити зневоднення, біль у суглобах і навіть може пошкодити кровоносні судини вашого собаки. А на основі вітаміну D виготовляють засоби для отрути гризунів.
Тому, якщо в продукті чогось дуже багато, це ще не робить його автоматично корисним для всіх.

Якщо ви хочете принести своєму песику користь — то годуйте його збалансованим і стабільним раціоном, який підходить саме йому!
Що таке норма та як її визначити?
М’ясо та м'ясні продукти
М’ясо птиці (курки, індички, перепілки та качки) легко засвоюється, має високий вміст білка та відносно низький вміст жиру. Проте, качка вважається жирним сортом м’яса.
Багате на вітаміни A, E, C та вітаміни групи B, амінокислоти, фосфор та залізо, що сприяють здоров’ю зору, міцному імунітету, підтримують здоров'я шкіри, шерсті та м’язів.
Обов'язково видаліть шкіру, кістки і жир!

Свинина та яловичина добре засвоюються та насичені амінокислотами.
Багаті на вітаміни групи B, D, залізо, цинк, фосфор та калій, що необхідні для утворення гемоглобіну, підтримки імунної системи та серця, здоров'я кісток і зубів.
Свинина рідше спричиняє алергічну реакцію та калорійніша, порівняно з іншими видами м’яса.

Якісні яловичі субпродукти: серце, печінка, нирки, мозок, язик, діафрагма, вим’я є цінним джерелом якісного білка та поживних речовин для собак. Вони містять багато вітамінів, мінералів, незамінних амінокислот, залізо, цинк, мідь. Субпродукти сприяють здоров'ю серця, мозку, печінки, нирок, очей, шкіри, кісток та інших органів і систем.
Низькокалорійні та є хорошим джерелом клітковини, для здоров’я травлення, вітамінів та мінералів. Через високий вміст цукру фрукти слід давати як ласощі, а не як частину основного раціону.

Яблука та персики містять вітаміни А і С, що підтримують імунну систему, органи зору, сприяють росту кісток і здоров'ю шкіри.

Банани підходять для літніх собак або тих, хто має проблеми із зубами. Містять триптофан — незамінну амінокислоту для регуляції циклу сну, апетиту та настрою. Багаті на калій, вітаміни групи B, C, клітковину та мідь і водночас містять мало холестерину та натрію.

Груші багаті на мідь, вітаміни С і К. Часто додають до ласощів для собак з іншими функціональними інгредієнтами, як-от качка або лосось.

Огірки є низькокалорійними ласощами, насичені водою, містять мало вуглеводів та особливо корисні для собак із зайвою вагою. Багаті на вітаміни K, C і B1, а також калій, мідь, магній та біотин.

Морква свіжа та варена є хорошим джерелом вітаміну А, клітковини та бета-каротину. Хрустка текстура свіжої моркви сприяє видаленню зубного нальоту, проте може важко засвоюватися собаками.

Гарбуз низькокалорійний, багатий вітамінами А, С і Е, а також мінералами, як-от залізо та калій, і має високий вміст розчинної клітковини, що регулює травлення та допомагає при діареї та закрепі. Містить багато пребіотиків, які підтримують травний тракт.

Варений шпинат та стручкова квасоля є чудовим джерелом клітковини, вітаміну А, вітаміну К, вітаміну С і калію, які можуть допомогти підтримати загальний стан здоров’я собаки. Через низький вміст калорій і жиру є корисним ласощами для собак із надмірною вагою.
Фрукти, овочі та зелень
Варені яйця
Безпечні для собак і можуть допомогти при розладі шлунку.
Це чудове джерело білка, вітамінів A, B, D і K, селену, кальцію, цинку та рибофлавіну. Сирі яйця можуть містити сальмонелу, а вживання сирих яєчних білків може спричинити дефіцит біотину.
Риб’ячий жир містить EPA та DHA, Омега-3 жирні кислоти, які є надзвичайно корисними та здатні знижувати загальне запалення в організмі.

Лососева олія Practik є чудовим джерелом білка, корисних жирів і амінокислот. Підтримує здорову імунну та нервову систему, покращує стан шерсті та шкіри, сприяє здоров’ю суглобів і роботі мозку.

Масло криля має схожі переваги. Криль — крихітні організми, схожі на креветок, які мають нижчу ймовірність забруднення ртуттю.

Лляна олія має високий вміст альфа-ліноленової кислоти Омега-3, що так само корисна для здоров’я серця та суглобів, що й дика риба. Також може сприяти нормалізації артеріального тиску та функції нирок.

Кокосова олія безпечна у помірній кількості. Живить шерсть та шкіру, а також містить корисні жири для підтримки травлення. Завдяки вмісту лауринової кислоти, має антибактеріальні, противірусні та протигрибкові властивості. Відомо, що олія кокоса допомагає собакам схуднути та дає їм більше енергії. Як бонус: зменшує неприємний запах з рота улюбленця!
Корисні олії для собак
Зернові
Можуть бути в раціоні собак, за умови, якщо улюбленець не має на них алергії.

Пшениця та кукурудза є чудовими джерелами білка, незамінних жирних кислот і клітковини. У великій кількості можуть важко перетравлюватися, викликати здуття живота, діарею або закреп.

Кіноа є здоровою альтернативою кукурудзі, пшениці та сої — крохмалям, які часто використовують для приготування готових кормів.

Гречка багата на білок і клітковину, яка покращує травлення та сприяє здоров'ю кишківника собаки. Містить вітаміни групи B, залізо та магній для здоров'я нервової системи та утворення гемоглобіну.

Відварений білий рис часто рекомендують собакам, які потребують м’якої дієти протягом кількох днів. Він легко засвоюється і сприяє зміцненню стільця. Рис може спричинити стрибок рівня цукру в крові, тому треба з обережністю давати собакам з діабетом і тільки після консультації з ветеринарним лікарем.

Варена вівсяна крупа містить вітамін В та лінолеву жирну кислоту, що сприяють здоров’ю шкіри та шерсті.

Вівсянка багата на розчинну клітковину, тож стає все більш поширеним інгредієнтом комерційних кормів для собак.

Горох
Це справжня скарбниця вітамінів та мінералів, білка та клітковини.
Містить вітаміни групи B, вітамін C, A, E, K, залізо, магній, фосфор, калій та цинк. Сприяє покращенню травлення, зміцненню імунітету, підтримці здоров'я серця, регулюванню рівня цукру в крові та зміцненню кісток. Також може призводити до метеоризму.
Сир підійде як ласощі, якщо у вашого собаки немає непереносимості лактози. Сири калорійні, тож вибирайте сорти з низьким вмістом жиру.

Натуральний йогурт без цукру та наповнювачів є корисним через вміст пробіотиків, що зміцнюють травну систему улюбленця.
Молочні продукти
Фрукти, ягоди, овочі та зелень
Варена капуста
Білокачанна, цвітна капуста та броколі є низькокалорійною їжею з високим вмістом клітковини, вітамінів B, С і К, магнію та бета-каротину.
Корисна для травлення, зменшує запалення та сприяє зміцненню імунітету, однак  багато собак можуть не впоратися з надмірним газоутворенням. В сирому вигляді може подразнювати травну систему, тому краще проварити її до м’якого стану.

Буряк корисний для травлення, проте може спричинити діарею.

Зелень собакам можна вживати всю, окрім щавлю та ревеню. У невеликих дозах підійдуть петрушка, шпинат і селера, багаті клітковиною, фолієвою кислотою, калієм і марганцем, які сприяють здоровому метаболізму, та вітамінами A, B та C, що необхідні для підтримки здоров’я серця.

Кавун без шкірки та насіння. М’якоть кавуна безпечна для собак, містить вітаміни A, B-6 і C, а також калій. Кавун на 92% складається з води, тому це чудовий спосіб відновити рівень вологи в спекотні літні дні.

Диня наповнена поживними речовинами, має низький вміст калорій та є чудовим джерелом води та клітковини, але має високий вміст цукру, як і інші.

Манго слід давати без шкірки. Фрукт багатий клітковиною, вітамінами A, B6, C і E, калієм, бета-каротином та альфа-каротином. Надмірна кількість манго може спричинити проблеми зі шлунком.

Полуниця багата клітковиною, вітаміном С та містить фермент, який може допомогти відбілити зуби собаки.

Малина містить мало цукру та калорій, але багато клітковини, марганцю, антиоксидантів та вітаміну С. Особливо корисна для літніх собак, оскільки має протизапальні властивості, що може зменшити старіння суглобів. Через невеликі природні кількості ксиліту слід обмежити порції або вибрати ласощі з малиною.
Рибу можна давати не частіше 1-2 раз на тиждень.

Лосось і сардини багаті білком і амінокислотами, а також є хорошим джерелом Омега-3 жирних кислот.
Сардини — єдина риба, в якій можна залишати кістки. Вони м’які, легко засвоюються та забезпечують організм кальцієм.

Тунець в невеликих кількостях є чудовим джерелом Омега-3 жирних кислот, які сприяють здоров’ю серця та очей. Можна вживати консервований тунець на воді без спецій, але він містить невелику кількість ртуті та натрію, яких слід уникати в надлишку.

Варені очищені креветки час від часу будуть корисними, адже містять багато антиоксидантів, вітаміну B12 і фосфору, але також мало жиру, калорій і вуглеводів.
Риба (варена)
Зміст:
  1. Вступ
  2. Чому важливо знати, що можна їсти собакам?
  3. Норма — це теж важливо!
  4. Корисні продукти для собак
5. Корисні добавки та суперфуди
4.1 М’ясо та м’ясні продукти
4.2 Фрукти, овочі та зелень
4.3 Яйця
5.1 Корисні олії для собак
6. Продукти, які можна давати в обмеженій кількості
7. Висновки
6.1 Зернові та горох
6.2 Молочні продукти
6.3 Фрукти, ягоди, овочі та зелень
6.4 Риба (варена)